Epson CA-301 55.0000M-C:PBFREE
CA-301 55.0000M-C:PBFREE picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 55.0000M-C:PBFREE
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 55.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 55.0000M-C:PBFREE.pdf
Availability of CA-301 55.0000M-C:PBFREE
QUANTITY
CA-301 55.0000M-C:PBFREE Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 55.0000M-C:PBFREE
Internal Part NumberEIS-CA-301 55.0000M-C:PBFREE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCrystals
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency55MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)