Epson CA-301 55.0000M-C
CA-301 55.0000M-C picture photo
Mfg. Part Number
CA-301 55.0000M-C
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 55.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial
Datasheet Download
CA-301 55.0000M-C.pdf
Availability of CA-301 55.0000M-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA-301 55.0000M-C Order Process
Ship out your order
Specifications of CA-301 55.0000M-C
Internal Part NumberEIS-CA-301 55.0000M-C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesCA-301
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency55MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating Mode3rd Overtone
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseCylindrical Can, Radial
Size / Dimension0.122" Dia x 0.350" L (3.10mm x 8.90mm)
Height0.350" (8.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA-301 55.0000M-C
Related LinksCA-301 5, CA-301 55.0000M-C Datasheet, Epson Distributor
CA-301 55.0000M-C Details Description
Related parts for CA-301 55.0000M-C
TRIMMER 20K OHM 0.15W SMD datasheet.pdf
RES 562K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
REEL ARM BRACKET datasheet.pdf
DEVICE MARKER THM ET S7 300-2 GE datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
NEW GI CONN2.5 HDR ASMBLY 8P BLU datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf