ITT Cannon, LLC CA00COME20-27SBF80
CA00COME20-27SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA00COME20-27SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA00COME20-27SBF80.pdf
Availability of CA00COME20-27SBF80
QUANTITY
CA00COME20-27SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA00COME20-27SBF80
Internal Part NumberEIS-CA00COME20-27SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA00COME20-27SBF80
Related LinksCA00COME2, CA00COME20-27SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA00COME20-27SBF80 Details Description
Related parts for CA00COME20-27SBF80
Crystal 5.0000MHz 30ppm 20pF 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf