ITT Cannon, LLC CA00PG28-16PBF80
CA00PG28-16PBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA00PG28-16PBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 20POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA00PG28-16PBF80.pdf
Availability of CA00PG28-16PBF80
QUANTITY
CA00PG28-16PBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA00PG28-16PBF80
Internal Part NumberEIS-CA00PG28-16PBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesSealing Gland
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA00PG28-16PBF80
Related LinksCA00PG28, CA00PG28-16PBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA00PG28-16PBF80 Details Description
Related parts for CA00PG28-16PBF80
CONN HEADER 17POS .100 RT/A SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
QUICKIE HEADER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A DL 10MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 80MA 5TSOP datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RING TONGUE TERMINAL NON-INSUL datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 1XIP201 5MO datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf