ITT Cannon, LLC CA01COME24-12PB
CA01COME24-12PB picture photo
Mfg. Part Number
CA01COME24-12PB
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA01COME24-12PB.pdf
Availability of CA01COME24-12PB
QUANTITY
CA01COME24-12PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA01COME24-12PB
Internal Part NumberEIS-CA01COME24-12PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA01COME24-12PB
Related LinksCA01COM, CA01COME24-12PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA01COME24-12PB Details Description
Related parts for CA01COME24-12PB
SPACER MOUNTS LED T-1 .180" datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CENTER SECTION 0.5 147X323X52MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
IC ISO DC/DC CONV 2.5KV 20SSOP datasheet.pdf
DKZ DK5 24VDC 1-100S datasheet.pdf
TOOL POSITIONER = MS3191-16D datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf