ITT Cannon, LLC CA01COME24-12PB
CA01COME24-12PB picture photo
Mfg. Part Number
CA01COME24-12PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA01COME24-12PB.pdf
Availability of CA01COME24-12PB
QUANTITY
CA01COME24-12PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA01COME24-12PB
Internal Part NumberEIS-CA01COME24-12PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA01COME24-12PB
Related LinksCA01COM, CA01COME24-12PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA01COME24-12PB Details Description
Related parts for CA01COME24-12PB
IDC CABLE - MKC34K/MC34M/MPK34K datasheet.pdf
IC ADC 10BIT HS 28-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 5.1K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
WASHER .18MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf