ITT Cannon, LLC CA02COME24-12PB01
CA02COME24-12PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA02COME24-12PB01
Brief Description
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA02COME24-12PB01.pdf
Availability of CA02COME24-12PB01
QUANTITY
CA02COME24-12PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02COME24-12PB01
Internal Part NumberEIS-CA02COME24-12PB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert24-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 135A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02COME24-12PB01
Related LinksCA02COME, CA02COME24-12PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA02COME24-12PB01 Details Description
Related parts for CA02COME24-12PB01
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
PLUG RJ-45 BAYONET DBL END 5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN CLIP INTERIM SNGL ROW 18POS datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 1.5MH 2.4A SMD datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 96MM datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL NATURAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 69.5MA 45 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X7S 0306 datasheet.pdf