C&K Components CA02J12207DQ
CA02J12207DQ picture photo
Mfg. Part Number
CA02J12207DQ
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V
Datasheet Download
CA02J12207DQ.pdf
Availability of CA02J12207DQ
QUANTITY
CA02J12207DQ Order Process
Ship out your order
Specifications of CA02J12207DQ
Internal Part NumberEIS-CA02J12207DQ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesCA
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating15A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Standard V)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingOn - Off, Vertical
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
FeaturesPositive Detent
Panel Cutout DimensionsRectangular - 28.20mm x 10.67mm
Operating Temperature-30°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA02J12207DQ
Related LinksCA02J1, CA02J12207DQ Datasheet, C&K Components Distributor
CA02J12207DQ Details Description
Related parts for CA02J12207DQ
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 3KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MAINTENANCE ADHESIVE KIT W/GUN datasheet.pdf
TIMER BTM-S WITH CTRL INPUT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf