KEMET CA064C102K3RACTU
CA064C102K3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
CA064C102K3RACTU
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 1000PF 25V X7R 0612
Datasheet Download
CA064C102K3RACTU.pdf
Availability of CA064C102K3RACTU
QUANTITY
CA064C102K3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of CA064C102K3RACTU
Internal Part NumberEIS-CA064C102K3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA064C102K3RACTU
Related LinksCA064C10, CA064C102K3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
CA064C102K3RACTU Details Description
Related parts for CA064C102K3RACTU
IC REG LDO 2.5V 1.5A SPAK-3 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CBL 18POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC INTERNAL-SW BOOST REG 36TQFN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf