KEMET CA064C473K8RACTU
CA064C473K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
CA064C473K8RACTU
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 0.047UF 10V X7R 0612
Datasheet Download
CA064C473K8RACTU.pdf
Availability of CA064C473K8RACTU
QUANTITY
CA064C473K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of CA064C473K8RACTU
Internal Part NumberEIS-CA064C473K8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA064C473K8RACTU
Related LinksCA064C47, CA064C473K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
CA064C473K8RACTU Details Description
Related parts for CA064C473K8RACTU
SWITCH 8 POS DIP RECESSED UNSLD datasheet.pdf
OSC XO 24.5454MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI ABSO 5V DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 100V U2J 0805 datasheet.pdf
TEST LEAD PROD 18AWG 48" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 24pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf