KEMET CA064C561K2RACTU
CA064C561K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
CA064C561K2RACTU
Manufacturer
Product Category
Capacitor Arrays
Brief Description
CAP ARRAY 560PF 200V X7R 0612
Datasheet Download
CA064C561K2RACTU.pdf
Availability of CA064C561K2RACTU
QUANTITY
CA064C561K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of CA064C561K2RACTU
Internal Part NumberEIS-CA064C561K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCapacitor Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Dielectric MaterialCeramic
Number of Capacitors4
Circuit TypeIsolated
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0612 (1632 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA064C561K2RACTU
Related LinksCA064C56, CA064C561K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
CA064C561K2RACTU Details Description
Related parts for CA064C561K2RACTU
RES SMD 4.42K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf