ITT Cannon, LLC CA06COME10SL-4PB01
CA06COME10SL-4PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA06COME10SL-4PB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA06COME10SL-4PB01.pdf
Availability of CA06COME10SL-4PB01
QUANTITY
CA06COME10SL-4PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06COME10SL-4PB01
Internal Part NumberEIS-CA06COME10SL-4PB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06COME10SL-4PB01
Related LinksCA06COME1, CA06COME10SL-4PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06COME10SL-4PB01 Details Description
Related parts for CA06COME10SL-4PB01
IC OPAMP VFB 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
WASHER INS GRN datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 535MA 700 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
TX2 RELAY datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 910UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MINI BX PIN HDR 128 POS datasheet.pdf