ITT Cannon, LLC CA06COME18-10SF80
CA06COME18-10SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA06COME18-10SF80
Brief Description
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06COME18-10SF80.pdf
Availability of CA06COME18-10SF80
QUANTITY
CA06COME18-10SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06COME18-10SF80
Internal Part NumberEIS-CA06COME18-10SF80
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06COME18-10SF80
Related LinksCA06COME, CA06COME18-10SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06COME18-10SF80 Details Description
Related parts for CA06COME18-10SF80
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 118UH 200MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 303.45VC P600 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 19.2MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 55VWM 98VC DO13 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/TAB BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf