ITT Cannon, LLC CA06COME20-3SF80F0
CA06COME20-3SF80F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA06COME20-3SF80F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG INLINE MNT PLUG 3POS
Datasheet Download
CA06COME20-3SF80F0.pdf
Availability of CA06COME20-3SF80F0
QUANTITY
CA06COME20-3SF80F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06COME20-3SF80F0
Internal Part NumberEIS-CA06COME20-3SF80F0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-3
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06COME20-3SF80F0
Related LinksCA06COME2, CA06COME20-3SF80F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06COME20-3SF80F0 Details Description
Related parts for CA06COME20-3SF80F0
IC OPAMP VFB 165MHZ 8SOIC datasheet.pdf
EVALUATION BOARD TH71102 RECEIVR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
ANTENNA F1 R/A HINGED datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1.2KV 65A TO220-2 datasheet.pdf