ITT Cannon, LLC CA06COME24-10S
CA06COME24-10S picture photo
Mfg. Part Number
CA06COME24-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06COME24-10S.pdf
Availability of CA06COME24-10S
QUANTITY
CA06COME24-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06COME24-10S
Internal Part NumberEIS-CA06COME24-10S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06COME24-10S
Related LinksCA06COM, CA06COME24-10S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06COME24-10S Details Description
Related parts for CA06COME24-10S
TERM FORK SH LK VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMA datasheet.pdf
CABLE SERIAL ATA 1 METER datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 650MA 240 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CBL 10POS 0.5MM JMPR TYPE A 2" datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 470PF 20% 500V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf