| Internal Part Number | EIS-CA06ER22-14P | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | MIL-DTL-5015, CA | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 19 | |
| Shell Size - Insert | 22-14 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Solder Cup | |
| Shell Material, Finish | Aluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Silver | |
| Features | - | |
| Contact Finish Thickness | - | |
| Current Rating | 22A | |
| Voltage - Rated | 500VAC, 700VDC | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |