ITT Cannon, LLC CA06EW10SL-3SB02
CA06EW10SL-3SB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA06EW10SL-3SB02
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06EW10SL-3SB02.pdf
Availability of CA06EW10SL-3SB02
QUANTITY
CA06EW10SL-3SB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06EW10SL-3SB02
Internal Part NumberEIS-CA06EW10SL-3SB02
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06EW10SL-3SB02
Related LinksCA06EW10, CA06EW10SL-3SB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06EW10SL-3SB02 Details Description
Related parts for CA06EW10SL-3SB02
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.53K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 9.533K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIN-POWER SHELL HOUSING D20 META datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf