ITT Cannon, LLC CA06EW14S-6SB01
CA06EW14S-6SB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA06EW14S-6SB01
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06EW14S-6SB01.pdf
Availability of CA06EW14S-6SB01
QUANTITY
CA06EW14S-6SB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06EW14S-6SB01
Internal Part NumberEIS-CA06EW14S-6SB01
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06EW14S-6SB01
Related LinksCA06EW1, CA06EW14S-6SB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06EW14S-6SB01 Details Description
Related parts for CA06EW14S-6SB01
CONN RCPT 40POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT PLUG 4POS SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 63000UF 50V SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 27POS GOLD datasheet.pdf
BASE SPLICE; OFFICE WHITE datasheet.pdf
SCR 800V 80A TO-65 datasheet.pdf