ITT Cannon, LLC CA06R10SL-4SA95
CA06R10SL-4SA95 picture photo
Mfg. Part Number
CA06R10SL-4SA95
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06R10SL-4SA95.pdf
Availability of CA06R10SL-4SA95
QUANTITY
CA06R10SL-4SA95 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R10SL-4SA95
Internal Part NumberEIS-CA06R10SL-4SA95
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R10SL-4SA95
Related LinksCA06R10, CA06R10SL-4SA95 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R10SL-4SA95 Details Description
Related parts for CA06R10SL-4SA95
FIXED IND 2UH 7.4A 12.4 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 10 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FILTER EMI 120PF 10% 100VDC 6A R datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf