ITT Cannon, LLC CA06R10SL-4SK10
CA06R10SL-4SK10 picture photo
Mfg. Part Number
CA06R10SL-4SK10
Brief Description
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA06R10SL-4SK10.pdf
Availability of CA06R10SL-4SK10
QUANTITY
CA06R10SL-4SK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R10SL-4SK10
Internal Part NumberEIS-CA06R10SL-4SK10
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R10SL-4SK10
Related LinksCA06R10, CA06R10SL-4SK10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R10SL-4SK10 Details Description
Related parts for CA06R10SL-4SK10
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOP datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 11PF 10V 0402 datasheet.pdf
BUZZER MAGN 6V 2.048KHZ PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.135" NYLON 6.48MM datasheet.pdf
RES 1.018K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN PLUG 4POLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf