ITT Cannon, LLC CA06R14S-6PA206
CA06R14S-6PA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA06R14S-6PA206
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA06R14S-6PA206.pdf
Availability of CA06R14S-6PA206
QUANTITY
CA06R14S-6PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA06R14S-6PA206
Internal Part NumberEIS-CA06R14S-6PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA06R14S-6PA206
Related LinksCA06R14, CA06R14S-6PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA06R14S-6PA206 Details Description
Related parts for CA06R14S-6PA206
BARRIER BLK MARKER STRIP 14POS datasheet.pdf
FILTER TUBULAR 16A W/FASTON TERM datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CBI TRI/QUAD LEVEL SAMPLE PACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf