ITT Cannon, LLC CA07A18-8SBF80
CA07A18-8SBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA07A18-8SBF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKTS
Datasheet Download
CA07A18-8SBF80.pdf
Availability of CA07A18-8SBF80
QUANTITY
CA07A18-8SBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA07A18-8SBF80
Internal Part NumberEIS-CA07A18-8SBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions8
Shell Size - Insert18-8
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA07A18-8SBF80
Related LinksCA07A18, CA07A18-8SBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA07A18-8SBF80 Details Description
Related parts for CA07A18-8SBF80
IC REG LDO 3.3V/3V/2.63V 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER LVDS 48-TQFN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT SKT datasheet.pdf