ITT Cannon, LLC CA07A24-2PB01
CA07A24-2PB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA07A24-2PB01
Brief Description
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
CA07A24-2PB01.pdf
Availability of CA07A24-2PB01
QUANTITY
CA07A24-2PB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA07A24-2PB01
Internal Part NumberEIS-CA07A24-2PB01
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-2
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA07A24-2PB01
Related LinksCA07A2, CA07A24-2PB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA07A24-2PB01 Details Description
Related parts for CA07A24-2PB01
CAP FILM 7.5UF 10% 720VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 24A TO-3PF datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V SSOT24-4 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf