ITT Cannon, LLC CA08COME22-19S
CA08COME22-19S picture photo
Mfg. Part Number
CA08COME22-19S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS
Datasheet Download
CA08COME22-19S.pdf
Availability of CA08COME22-19S
QUANTITY
CA08COME22-19S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA08COME22-19S
Internal Part NumberEIS-CA08COME22-19S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-COM
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Die Cast, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA08COME22-19S
Related LinksCA08COM, CA08COME22-19S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA08COME22-19S Details Description
Related parts for CA08COME22-19S
BACKSHELL DB37 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
IC INVERTER 1-INPUT SC70-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SC70-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 18V SNT-4A datasheet.pdf
MOTERIZED READER datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MED GEN EMI 3A datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.6A 50 MOHM SMD datasheet.pdf