Panasonic Electric Works CA1A-12V-A-5
CA1A-12V-A-5 picture photo
Mfg. Part Number
CA1A-12V-A-5
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Datasheet Download
CA1A-12V-A-5.pdf
Availability of CA1A-12V-A-5
QUANTITY
CA1A-12V-A-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA1A-12V-A-5
Internal Part NumberEIS-CA1A-12V-A-5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCA
PackagingBulk
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current150mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)30A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance80 Ohms
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA1A-12V-A-5
Related LinksCA1A-1, CA1A-12V-A-5 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CA1A-12V-A-5 Details Description
Related parts for CA1A-12V-A-5
FITTING RA RACEWAY BEND-RADIUS datasheet.pdf
RES SMD 5.49M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN RECPT 80POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.8A 190 MOHM datasheet.pdf
ANTENNA EXTENSION CABLE 5 MTR datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG PNK 1000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf