Panasonic Electric Works CA1B-DC12V-N
CA1B-DC12V-N picture photo
Mfg. Part Number
CA1B-DC12V-N
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 20A 12V
Datasheet Download
CA1B-DC12V-N.pdf
Availability of CA1B-DC12V-N
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CA1B-DC12V-N Order Process
Ship out your order
Specifications of CA1B-DC12V-N
Internal Part NumberEIS-CA1B-DC12V-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
How to Read Date Codes
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesCA
PackagingTray
Relay TypeAutomotive
Coil TypeNon Latching
Coil Current150mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage16VDC - Max
Turn On Voltage (Max)8 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time10ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePlug In
Contact MaterialSilver Alloy, Cadmium Free
Coil Power1.8 W
Coil Resistance80 Ohms
Operating Temperature-30°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA1B-DC12V-N
Related LinksCA1B-D, CA1B-DC12V-N Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
CA1B-DC12V-N Details Description
Related parts for CA1B-DC12V-N
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 SMD datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
CONN MATE-N-LOK HSG PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf