ITT Cannon, LLC CA20L28-16PBA176
CA20L28-16PBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA20L28-16PBA176
Brief Description
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA20L28-16PBA176.pdf
Availability of CA20L28-16PBA176
QUANTITY
CA20L28-16PBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA20L28-16PBA176
Internal Part NumberEIS-CA20L28-16PBA176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA20L28-16PBA176
Related LinksCA20L28-, CA20L28-16PBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA20L28-16PBA176 Details Description
Related parts for CA20L28-16PBA176
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 249 I/O 329BGA datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 4POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC RELAY SP-NO 120MA 6SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf