ITT Cannon, LLC CA20L28-16SBA176
CA20L28-16SBA176 picture photo
Mfg. Part Number
CA20L28-16SBA176
Brief Description
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA20L28-16SBA176.pdf
Availability of CA20L28-16SBA176
QUANTITY
CA20L28-16SBA176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA20L28-16SBA176
Internal Part NumberEIS-CA20L28-16SBA176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA20L28-16SBA176
Related LinksCA20L28-, CA20L28-16SBA176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA20L28-16SBA176 Details Description
Related parts for CA20L28-16SBA176
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CONN 260POS ZIF WIRE WRAP RCPT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf