ITT Cannon, LLC CA3100E10SL-3PBF80-08
CA3100E10SL-3PBF80-08 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E10SL-3PBF80-08
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E10SL-3PBF80-08.pdf
Availability of CA3100E10SL-3PBF80-08
QUANTITY
CA3100E10SL-3PBF80-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E10SL-3PBF80-08
Internal Part NumberEIS-CA3100E10SL-3PBF80-08
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E10SL-3PBF80-08
Related LinksCA3100E10S, CA3100E10SL-3PBF80-08 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E10SL-3PBF80-08 Details Description
Related parts for CA3100E10SL-3PBF80-08
IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8SOIC datasheet.pdf
IC DATA SELECTOR MUX QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 80A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 14POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf