ITT Cannon, LLC CA3100E12S-3PB01-05
CA3100E12S-3PB01-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E12S-3PB01-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
CA3100E12S-3PB01-05.pdf
Availability of CA3100E12S-3PB01-05
QUANTITY
CA3100E12S-3PB01-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E12S-3PB01-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E12S-3PB01-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert12S-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E12S-3PB01-05
Related LinksCA3100E12, CA3100E12S-3PB01-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E12S-3PB01-05 Details Description
Related parts for CA3100E12S-3PB01-05
FERRITE 6A 50 OHM 1206 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -40°C - 125°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
FZ4 HISPD BOX 4-CAM.NPN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf