ITT Cannon, LLC CA3100E12S-3S
CA3100E12S-3S picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E12S-3S
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E12S-3S.pdf
Availability of CA3100E12S-3S
QUANTITY
CA3100E12S-3S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E12S-3S
Internal Part NumberEIS-CA3100E12S-3S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E12S-3S
Related LinksCA3100, CA3100E12S-3S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E12S-3S Details Description
Related parts for CA3100E12S-3S
CONN RING STR 20AWG M3.5 TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
A-S-122-14 22-18 STEEL RING #14 datasheet.pdf
VARISTOR 212V 4.5KA ENCASED datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0056UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf