ITT Cannon, LLC CA3100E14S-11SB
CA3100E14S-11SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-11SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-11SB.pdf
Availability of CA3100E14S-11SB
QUANTITY
CA3100E14S-11SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-11SB
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-11SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-11SB
Related LinksCA3100E, CA3100E14S-11SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-11SB Details Description
Related parts for CA3100E14S-11SB
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
IC REG LDO -7V 0.1A 3HSIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 68POS TIMERS BLK datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf