ITT Cannon, LLC CA3100E14S-13PB05-14
CA3100E14S-13PB05-14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-13PB05-14
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-13PB05-14.pdf
Availability of CA3100E14S-13PB05-14
QUANTITY
CA3100E14S-13PB05-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-13PB05-14
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-13PB05-14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-13PB05-14
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-13PB05-14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-13PB05-14 Details Description
Related parts for CA3100E14S-13PB05-14
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20S/AE20G/HDP20S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE USB datasheet.pdf
SURGE DIRECT PLUG IN 3 OUTLET datasheet.pdf
2 BOLT CONN BRONZE TIN-PLATED 3/ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V TO-220FP datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf