ITT Cannon, LLC CA3100E14S-13SB02
CA3100E14S-13SB02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-13SB02
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-13SB02.pdf
Availability of CA3100E14S-13SB02
QUANTITY
CA3100E14S-13SB02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-13SB02
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-13SB02
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-13SB02
Related LinksCA3100E1, CA3100E14S-13SB02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-13SB02 Details Description
Related parts for CA3100E14S-13SB02
RES 47K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
WIRE SADDLE-LOCKING datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 4PST 40A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 110V datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TP ACTUATOR BUTTON BLUE datasheet.pdf
PLASTIC LABEL CARD 49 X 15 WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf