ITT Cannon, LLC CA3100E14S-14PB05-14
CA3100E14S-14PB05-14 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-14PB05-14
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-14PB05-14.pdf
Availability of CA3100E14S-14PB05-14
QUANTITY
CA3100E14S-14PB05-14 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-14PB05-14
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-14PB05-14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-14
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-14PB05-14
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-14PB05-14 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-14PB05-14 Details Description
Related parts for CA3100E14S-14PB05-14
IC SAM MIFARE SAM AV1 32HVQFN datasheet.pdf
RES 5M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 10POS datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 3W 6327 datasheet.pdf
9+9 WAY M VERT BM SMT W/3.5MM JS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf