ITT Cannon, LLC CA3100E14S-1SB01-05
CA3100E14S-1SB01-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-1SB01-05
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-1SB01-05.pdf
Availability of CA3100E14S-1SB01-05
QUANTITY
CA3100E14S-1SB01-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-1SB01-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-1SB01-05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-1SB01-05
Related LinksCA3100E14, CA3100E14S-1SB01-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-1SB01-05 Details Description
Related parts for CA3100E14S-1SB01-05
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 80VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 6.8K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
DIN-TOOL POSITIONSHULSE BC datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DISPLAY 0.8" 1DIGIT RED CA SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf