ITT Cannon, LLC CA3100E14S-6SF80A176
CA3100E14S-6SF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-6SF80A176
Brief Description
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E14S-6SF80A176.pdf
Availability of CA3100E14S-6SF80A176
QUANTITY
CA3100E14S-6SF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-6SF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-6SF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-6SF80A176
Related LinksCA3100E14S, CA3100E14S-6SF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-6SF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E14S-6SF80A176
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL GRAY FRNT MNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 6TSOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 576K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
ACCELEROMETER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf