ITT Cannon, LLC CA3100E14S-7PB05-15
CA3100E14S-7PB05-15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-7PB05-15
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-7PB05-15.pdf
Availability of CA3100E14S-7PB05-15
QUANTITY
CA3100E14S-7PB05-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-7PB05-15
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-7PB05-15
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-7PB05-15
Related LinksCA3100E14, CA3100E14S-7PB05-15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-7PB05-15 Details Description
Related parts for CA3100E14S-7PB05-15
TOOL HAND CRIMP 10-22 AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 100A DISC 7MM datasheet.pdf