ITT Cannon, LLC CA3100E14S-9PF80
CA3100E14S-9PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E14S-9PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E14S-9PF80.pdf
Availability of CA3100E14S-9PF80
QUANTITY
CA3100E14S-9PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E14S-9PF80
Internal Part NumberEIS-CA3100E14S-9PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E14S-9PF80
Related LinksCA3100E1, CA3100E14S-9PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E14S-9PF80 Details Description
Related parts for CA3100E14S-9PF80
RES 3.9 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
PROBE ACT VOLT 1.5GHZ .9PF 1MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 15 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
16POS SIL VERTICAL PIN HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf