ITT Cannon, LLC CA3100E16-13PBF80-05
CA3100E16-13PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E16-13PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E16-13PBF80-05.pdf
Availability of CA3100E16-13PBF80-05
QUANTITY
CA3100E16-13PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E16-13PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E16-13PBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-13
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E16-13PBF80-05
Related LinksCA3100E16-, CA3100E16-13PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E16-13PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E16-13PBF80-05
LIGHT PIPE RED 1 POS datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.3K OHM 14SOIC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE .050 40POS DR TH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
TV 7C 7#20 PIN PLUG datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf