ITT Cannon, LLC CA3100E18-10PXBF80A176
CA3100E18-10PXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-10PXBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-10PXBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-10PXBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-10PXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-10PXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-10PXBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-10PXBF80A176
Related LinksCA3100E18-1, CA3100E18-10PXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-10PXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-10PXBF80A176
IC AMP VIDEO HI SPEED LP 8SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP16H/AE16M/HDP16H datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
3G3_X OUTPUT AC REACTOR datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO220AA datasheet.pdf