ITT Cannon, LLC CA3100E18-10PYBF80A176
CA3100E18-10PYBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-10PYBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-10PYBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-10PYBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-10PYBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-10PYBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-10PYBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-10PYBF80A176
Related LinksCA3100E18-1, CA3100E18-10PYBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-10PYBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-10PYBF80A176
IC ADC 16BIT SAMPLING 28-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
SMA STRT CLAMP BLKHD JACK RG 174 datasheet.pdf
ENCAPSULATED CURRENT SENSE TRANS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 800MA 365 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC 19POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 910NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf