ITT Cannon, LLC CA3100E18-19SB15F0
CA3100E18-19SB15F0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-19SB15F0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG WALL MNT RCPT 10POS
Datasheet Download
CA3100E18-19SB15F0.pdf
Availability of CA3100E18-19SB15F0
QUANTITY
CA3100E18-19SB15F0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-19SB15F0
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-19SB15F0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-19SB15F0
Related LinksCA3100E18, CA3100E18-19SB15F0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-19SB15F0 Details Description
Related parts for CA3100E18-19SB15F0
IC OPAMP GP 1.8MHZ TO220-7 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMA datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 10K OHM 1W 0.01% AXIAL datasheet.pdf