ITT Cannon, LLC CA3100E18-1PBF80-09
CA3100E18-1PBF80-09 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1PBF80-09
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-1PBF80-09.pdf
Availability of CA3100E18-1PBF80-09
QUANTITY
CA3100E18-1PBF80-09 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1PBF80-09
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1PBF80-09
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange, Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1PBF80-09
Related LinksCA3100E18, CA3100E18-1PBF80-09 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1PBF80-09 Details Description
Related parts for CA3100E18-1PBF80-09
RES 3.6K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 100MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf