ITT Cannon, LLC CA3100E18-1SXBF80A176
CA3100E18-1SXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1SXBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-1SXBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-1SXBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-1SXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1SXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1SXBF80A176
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1SXBF80A176
Related LinksCA3100E18-, CA3100E18-1SXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1SXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-1SXBF80A176
IC REG LDO 3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PIN 16-18AWG 30GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 100 POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
508 TB PLU PLU W/F DOWN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf