ITT Cannon, LLC CA3100E18-1SZBF80A176
CA3100E18-1SZBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-1SZBF80A176
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E18-1SZBF80A176.pdf
Availability of CA3100E18-1SZBF80A176
QUANTITY
CA3100E18-1SZBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-1SZBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-1SZBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-1SZBF80A176
Related LinksCA3100E18-, CA3100E18-1SZBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-1SZBF80A176 Details Description
Related parts for CA3100E18-1SZBF80A176
CAP CER 3300PF 25V 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED IND LIGHT GRN 24V SNAP FIT datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 200V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 795MA 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf