ITT Cannon, LLC CA3100E18-9PB15
CA3100E18-9PB15 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-9PB15
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-9PB15.pdf
Availability of CA3100E18-9PB15
QUANTITY
CA3100E18-9PB15 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-9PB15
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-9PB15
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert18-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact FinishSilver
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-9PB15
Related LinksCA3100E, CA3100E18-9PB15 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-9PB15 Details Description
Related parts for CA3100E18-9PB15
RES SMD 7.87KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC 1913 datasheet.pdf
FIXED IND 674NH 190MA 2.2 OHM datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM .25W SIDE ADJ datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 57POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 15V 4DIP datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf