ITT Cannon, LLC CA3100E18-9PBF80-05
CA3100E18-9PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E18-9PBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E18-9PBF80-05.pdf
Availability of CA3100E18-9PBF80-05
QUANTITY
CA3100E18-9PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E18-9PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3100E18-9PBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert18-9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E18-9PBF80-05
Related LinksCA3100E18, CA3100E18-9PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E18-9PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3100E18-9PBF80-05
MAGNET USE W/10-68 A/T .23"DIA. datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf