ITT Cannon, LLC CA3100E20-11S02
CA3100E20-11S02 picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-11S02
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3100E20-11S02.pdf
Availability of CA3100E20-11S02
QUANTITY
CA3100E20-11S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-11S02
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-11S02
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-11
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesShrink Boot Adapter
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-11S02
Related LinksCA3100E, CA3100E20-11S02 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-11S02 Details Description
Related parts for CA3100E20-11S02
BOX ABS GRAY 7.12"L X 5"W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 80POS .050" SMD datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 20' NM-TNCM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LIGHT BAR 590NM YLW 8.89X3.81MM datasheet.pdf
09P QLH METALIZ. SHORT 402243877 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
15000UF 10V 22X30 datasheet.pdf