ITT Cannon, LLC CA3100E20-19PB
CA3100E20-19PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3100E20-19PB
Brief Description
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3100E20-19PB.pdf
Availability of CA3100E20-19PB
QUANTITY
CA3100E20-19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3100E20-19PB
Internal Part NumberEIS-CA3100E20-19PB
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3100E20-19PB
Related LinksCA3100E, CA3100E20-19PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3100E20-19PB Details Description
Related parts for CA3100E20-19PB
JUMPER-H1507TR/A3048V/H1507TR 3" datasheet.pdf
FILTER LINE 3MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
IC DUAL GP LV COMPARATOR 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG DC-DC/LINEAR DUAL 24-LLP datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL 5A 8-EMSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf